Rok 2019 ve světle hvězd

Nejvýznamnější konstelace roku 2019 a jejich vliv na svět i na Českou republiku


připravil Ing. Richard Stříbrný

Škola klasické astrologie


Úvod


Jedním z hlavních témat uplynulého roku byl nedostatek vodních srážek na našem území a rovněž v určitých lokalitách naší krásné planety. Naštěstí nám na Zeměkouli voda nemizí někam do hlubin vesmíru a je jí pořád stejné množství. Lidstvo by si přálo její rovnoměrnou a spravedlivě vyváženou distribuci. To je však nemožné, neboť dle mého názoru její rozdělování je výchovným prostředkem vyšších sil, které tím zkouší jednotlivé národy či státy. A letos to bude ještě náročnější, jelikož se pán vodstev Neptun pohybující se znamením Ryb ocitne třikrát v kvadratuře s Jupiterem ve znamení Střelce. Takže lakonicky řečeno někde budou plavat a někde budou smutně poposedávat na vyprahlé půdě. U nás od jara ( po 20. březnu ) budeme spíše plavat nebo lépe - neměli bychom mít srážkový deficit, jako tomu bylo loni. Měli bychom se rovněž s vodou naučit lépe hospodařit, stavět vodní díla a zadržovat více vody na našem území. Globálně vzato by se mělo oteplování utlumit, v novoročním horoskopu je méně ohnivé energie než loni, pokračovat by měl trend boje s chudobou a mělo by ubývat nemajetných či bezdomovců, dá se předpokládat, že se bude hodně stavět.


Nejvýznamnější konstelace mundánní – platné pro celý svět


Jupiter

Planeta nazývaná v minulosti „velkým štěstím“ se bude pohybovat až do 2. prosince znamením Střelce, kterému vládne a měl by přinést světu velkorysost a větší příklon k idealismu. Bohatší státy mohou odpouštět dluhy či jejich části těm chudším zemím, i dobře situovaní jednotlivci by měli velkoryse podporovat charitativní organizace a nadace. Tato Jupiterova pozice zvýší šance k nalezení práva a spravedlnosti v soudních sporech, povzbudí vysoké školství, cestovní ruch a zahraniční obchod. V lednu, v červnu a v září však bude v kvadrátech s Neptunem ve znamení Ryb, což pravděpodobně přinese světu extrémně nerovnoměrnou distribuci vodních srážek, možné jsou epidemie infekčních chorob a extrémisté se pokusí rozdmýchat svými výroky a činy doutnající náboženské konflikty. Stoupat může napětí mezi oficiálními církvemi a esotericky uvažujícími skupinami obyvatelstva. Mohou být iniciovány zákony omezující činnost léčitelů a příznivců alternativní medicíny.

Od 2. prosince 2019 do 19. prosince 2020 pak bude Jupiter procházet znamení Kozoroha, kde již tak silný není ( je ve svém pádu ).Tato pozice Jupitera podpoří zalesňování planety, stoupat by měla produktivita práce a pozitivní impulzy by mělo zaznamenat stavebnictví, prospěje ochlazování planety. Jupiter se hned po vstupu do znamení Kozoroha ocitá v trigonu s Uranem ve znamení Býka a díky tomu by světlo světa měly spatřit v prosinci 2019 převratné vynálezy vědy a techniky, které lidstvo posunou vpřed na poli technického pokroku. Pozitivní impulzy dostane vývoj umělé inteligence.


Saturn

Obávaný Pán času Saturn se bude pohybovat ve znamení Kozoroha až do 17. prosince 2020 ( s přestávkou mezi 22. březnem a 2. červencem 2020 ). Tato silná Saturnova pozice ( v tomto znamení vládne ) by mohla zpomalit globální oteplování a napomoci lidstvu k nalezení rozumnějšího modelu vlády a chování. Saturn v Kozorohu bude po lidech chtít, aby se ukáznili, nežili nad poměry, byli skromní, pokorní, měli v životě řád a dobře hospodařili s časem, který mají k dispozici. Pokud to lidé nebudou zvládat ( přezkouší zejména ty, kteří mají v horoskopech zdůrazněna znamení Kozoroha, Raka, Berana a Vah ), tak bude stoupat počet onemocnění kloubů ( zejména pak kolenních ), kůže, žaludku, hlavy, očí a ledvin. V následujících letech tedy dostane zabrat zejména poněkud zdegenerovaná civilizace v USA a v Evropě, posílit by naopak měl vliv asijských tygrů – Jižní Korey, Číny a Indie. Ve druhé půli ledna a v první půli února, v červnu, v říjnu a v listopadu Saturn vytvoří harmonickou vazbu s Neptunem ve znamení Ryb ( sextil ) a to je konstelace ideální pro stavby vodních děl nebo pro investice do zadržování vody v dané lokalitě.


Uran

Patron géniů, vynálezců, astrologů a rebelů se bude pohybovat až do 6. března znamením Berana. Uran v tomto ohnivém a dynamickém znamení přinese zásadní změny do vojenství a do medicíny, boje s protivníky se přenesou do kyberprostoru. Nejmocnější státy světa přeskupí postupně své síly na ovládnutí expanzivně rostoucího toku informací a rovněž lze očekávat převratné novinky vědy a techniky.

6. března na delší čas přechází do znamení Býka ( do 7. července 2025 ). Tato Uranova pozice pak přinese světu reformy bankovního systému a tlak na opuštění peněz ve formě bankovek a mincí bude sílit, v mnohých státech se bude muset platit již výhradně kartou, mobilem nebo čipem pod kůží. Více prostoru pak budou dostávat kryptoměny – varianty Bitcoinu. Snad nejdramatičtější dny roku 2019 nastávají mezi 18. a 23. lednem ( Slunce s Merkurem kvadrát Uran, Mars kvadrát Saturn ), okolo 11. července ( Mars kvadrát Uran ), okolo 30. července ( Slunce kvadrát Uran ), okolo 16. srpna ( Merkur kvadrát Uran), okolo 7. října ( Merkur opozice Uran), mezi 26. a 28. říjnem ( Slunce opozice Uran, Mars kvadrát Saturn ) a okolo 24. listopadu ( Mars opozice Uran ). Plus minus nějaký rozptyl v těchto dnech nelze vyloučit pády letadel, havárie na železnici, velké výpadky rozvodných a počítačových sítí. Přijít mohou výbuchy sopek, tsunami a teroristické činy většího rozsahu. V těchto dnech však také může dojít k velkým výkyvům v obchodování na burzách, kurzy měn mohou být velmi volatilní a zkolabovat mohou některé z kryptoměn .


Neptun

Planeta mystiků a umělců setrvá po celý rok mezi 14. a 19. stupněm svého domicilního znamení Ryb. Tato Neptunova pozice povzbudí ty proudy společnosti, které jsou již přesycené technickými novinkami či hromaděním hmotných statků. Velké množství lidí se postupně přikloní k duchovním naukám, k naplňování svých fantazií a postupně bude docházet k propojování moderních technologií s uměním. Vodní živel v různých skupenstvích potrápí obyvatelstvo naší krásné planety zejména v červnu a ve druhé půli září, kdy se kromě kvadratur Jupitera ve Střelci přidruží obtížnější aspekty rychlých těles.

Neptun setrvá ve znamení Ryb až do roku 2025 a troufám si říci, že do té doby dojde k implementaci duchovna do vědy a techniky.


Pluto

Prvek klíčový pro transformaci a regeneraci se po celý rok pohybuje střízlivým, výkonným a praktickým znamením Kozoroha. S pomalými planetami sice neuzavře v tomto roce žádné významné aspekty, nicméně v obecné rovině by měl prospět stavebnictví a strojírenství.
Zatmění Slunce a Luny v roce 2019


V roce 2019 dochází ke dvěma zatměním Luny ( jednomu úplnému a jednomu částečnému ) a ke třem zatměním Slunce ( k jednomu částečnému, k jednomu úplnému a k jednomu prstencovému ).

6. ledna dochází k částečnému zatmění Slunce se středem ve 2.28 hod SEČ, které se v následujících měsících projeví zejména na Dálném východě – na Kamčatce, v Japonsku, na Korejském poloostrově a na východě Číny. Mohou zde očekávat zemětřesení, tsunami, výbuchy sopek či cyklóny.

V pondělí 21. ledna nastává úplné zatmění Luny se středem před východem Slunce v 6.16 hod SEČ, které budeme moci v případě dobrého počasí vidět nad západním obzorem. Slunce bude při tomto zatmění na počátku znamení Vodnáře a Luna v opozici na začátku znamení Lva. V horoskopu tohoto zatmění jsou velmi napjaté konstelace mezi Venuší s Jupiterem ve Střelci a Neptunem v Rybách, ostrý kvadrát zde je mezi Marsem v Beranu a Saturnem v Kozorohu. Díky tomu by následující měsíc či dva měly být testem karmy lidstva, dopadnout těžší zkoušky by mohly zejména Mexiko, západ Afriky a jih USA, kde je kvadrát mezi Marsem a Saturnem na hlavních osách. Zde mohou očekávat dramatické děje v přírodě i ve společnosti.

2. července nastává úplné zatmění Slunce se středem ve 21.16 SELČ ( u nás viditelné nebude ) – je zde opozice mezi novoluním ve znamení Raka a Saturnem ve znamení Kozoroha, dále kvadrát mezi Merkurem s Marsem ve znamení Lva a Uranem ve znamení Býka, které může v následujícím roce přinést zemětřesení, výbuchy sopek a tsunami zejména ve Střední Americe a na západě Jižní Ameriky, kde zatmění bude viditelné.

16. července nastává částečné zatmění Luny ( u nás viditelné ) se středem ve 23.38 hod SELČ, kde jsou silné opozice mezi znamení Raka a Kozoroha, které mohou světu v následujících dvou měsících přinést extrémně nerovnovážnou distribuci vodních srážek, která může mít za následek nižší úrodu zemědělských plodin. Projeví se zejména v západním Rusku a ve východní Africe.

26. prosince nastává prstencové zatmění Slunce se středem v 6.13 hod SEČ ( novoluní ve znamení Kozoroha ), které může přinést v následujícím roce zemětřesení a destabilizace vlád zejména v jižní a v jihovýchodní Asii.Nový rok

Nastává letos 20. března v 22.58 hod SEČ, kdy na své pouti ekliptikou vstoupí Slunce do znamení Berana a celý svět tak dostane nový impulz. Horoskop sestavený pro tento okamžik pak podbarvuje dění na celé Zemi po následující rok. V tomto horoskopu dominuje zemský živel a to díky trigonu mezi Lunou ve znamení Panny, Marsem ve znamení Býka a Saturnem s Plutonem ve znamení Kozoroha. Z této konstelace lze usuzovat na to, že se bude hodně stavět a státy budou investovat velké úsilí do boje s chudobou, měla by stoupat produktivita práce a lidé si budou své práce vážit. Prosperovat by měly nejen stavební firmy, ale i farmaceutický průmysl či formy produkcí výživové doplňky a prostředky zdravé výživy. Tuhle spíše pragmaticky působící konstelaci pak vyvažuje konjunkce Merkura s Neptunem ve znamení Ryb přející studiu psychologie a duchovních nauk. Méně příjemný je pak přesný kvadrát mezi Venuší ve znamení Vodnáře a Marsem ve znamení Býka, který poukazuje na to, že sexuálně motivované násilí na ženách v následujících 12 měsících zintenzívní a to zejména v Mexiku a na západě Afriky, kde bude v novoročním horoskopu na hlavních osách. Další možný projev této kvadratury bude zesilující boj mezi oficiálními měnami a kryptoměnami, přijdou pokusy o regulaci kryptoměn či sdílených dopravních a ubytovacích služeb.


Česká republika v roce 2019

Z horoskopu Zimního slunovratu lze usoudit na nestálé, větrné a proměnlivé počasí. ( Luna v Blížencích v kvadrátech na Marse s Neptunem v Rybách, Merkur s Jupiterem ve Střelci v kvadrátu na Neptuna v Rybách ). Ve 4. úseku tohoto horoskopu, který o počasí vypovídá zejména je ohnivý Střelec a pak zase chladná Kozoroh ( Slunce volná konjunkce Saturn ). Výsledkem budou pravděpodobně velké teplotní rozdíly, kdy můžeme zažít rekordní mrazy a pak prudká oteplení. Velmi náročné konstelace se projeví zejména mezi 24. a 31. lednem , kdy bude stoupat počet karambolů na cestách i na sjezdovkách, můžeme očekávat dramatické děje v přírodě i ve společnosti.

Novoroční horoskop ( pro 20.3. ) naznačuje, že tentokráte bude stoupat počet zájemců o azyl či o emigraci do našeho státu z řad cizinců motivovaných hmotnou nouzí či politickou nestabilitou v daných zemích. Náš stát pravděpodobně přijme více cizinců než tomu bylo v předchozích letech, většinou však žadatelů o práci v oborech, kde je v současnosti nedostatek pracovních sil. ( Oba vládci 9. domu v domě 4. ).

Z hlediska astrologického by celkově vzato měl být pro naši republiku tento rok stabilní a úspěšný ( silný Jupiter ve znamení Střelce a neméně silný Saturn ve znamení Kozoroha ve 2. domě ). Dobře dařit by se mělo zejména stavebnictví, bankovnímu sektoru, farmaceutickému průmyslu a vzdělávacím institucím ). Velké investice by měly plynout do vodohospodářství a do budování dálnic nicméně některé úseky mohou váznout díky soudním sporům. Tento rok by měl být z pohledu astrologického poněkud vlhčí a chladnější než ten předchozí ( Merkur konjunkce Neptun v Rybách ve 4. domě ), v novoročním horoskopu je měně ohnivé energie než v loňském roce. A v létě bychom mohli dokonce plavat a to nejen doslova ve vodních tocích, v rybnících a v jezerech, ale i obrazně řečeno, jelikož ve 4. domě letního horoskopu ( horoskopu Letního slunovratu ) máme Neptuna v Rybách v kvadrátech s Venuší v Blížencích a s Jupiterem ve Střelci. Díky tomuto polovičnímu kosmickému kříži nelze vyloučit ani záplavy, které poškodí jak bytový fond tak úrodu zemědělských plodin. Na straně druhé však v roce 2019 může naše republiky zase zaznamenat větší sportovní úspěchy a to i kolektivních sportech díky přechodu Jupitera pohybujícího se znamením střelce přes Marse a přes ascendent republiky, zejména pak v únoru a mezi červnem a říjnem včetně. Pokusy o svržení vlády nebo alespoň obměny ministrů mohou přijít v únoru, v květnu, koncem října a v listopadu, kdy na horoskop našeho státu působí náročné tranzity ( Saturn opozice Jupiter republiky či Uran opozice Slunce republiky )Závěr


V roce 2019 stejně jako v loňském roce by se měl z pohledu astrologického snižovat počet hladovějících lidí či lidí bez domova. Bude se produkovat více než v jiných letech potravin a spotřebního zboží, hodně stavět a mnoho lidí si díky pozici Luny ve znamení Panny v novoročním horoskopu uvědomí mimořádnou hodnotu zdraví, práce a vzdělání. Jedním z hlavních témat pak bude jak legislativně ošetřit pozice léčitelů ve společnost a co se sdílenou ekonomikou, co s rostoucím vlivem kryptoměn a jak se postaví skomírající církve k esotericky smýšlejícím proudům společnosti. Jak vyvážit rostoucí materiální úroveň života a skomírající duchovní či mravní vyspělost obyvatelstva naší krásné planety…
Ing. Richard Stříbný, Nerudova 39, 118 00 Praha 1, tel: 604 506 098, skype: zrozenec , e-mail: richard@stribny.cz
Design by Vanavi.com
Doporučujeme: Astrologická společnost ČR